przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Emila, Neleny, Romy
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze
przejdź do stopki

Sto lat Pana Franciszka Pióro

08 Listopad 2016
kategoria:
Aktualności
 
 
 

 

 

Mieszkaniec Krzeszowic, Pan Franciszek Pióro, obchodził 6 listopada 2016r. setną rocznicę urodzin

Dostojny Jubilat urodził się w Krzeszowicach, gdzie mieszka przez niemal całe swoje życie. Od 45 lat jest wdowcem. Pan Franciszek Pióro jest członkiem Krzeszowickiego Towarzystwa Pszczelniczego „Barć”. Od ponad 40 lat zajmuje się pszczołami, posiada także własne ule.

Pan Franciszek Pióro ma dwoje dzieci, dwóch wnuków i jedną wnuczkę oraz jednego prawnuka i jedną prawnuczkę. Po ukończeniu szkoły podstawowej w wieku 14 lat pracował w należącym do rodziny Potockich, tartaku. W latach 1937– 1938 należał do Polskiego Czerwonego Krzyża. W wrześniu 1939 r., w stopniu strzelca, brał udział w Wojnie Obronnej, w II Kompanii Strzeleckiej 12pp, pod dowództwem kapitana Kazimierza Dąbrowskiego. Wzięty do niewoli niemieckiej, transportowany do przez Przeworsk i Łańcut do  obozu jenieckiego w Rzeszy, ranny Pan Franciszek cudem uciekł z pociągu i dostał się do szpitala w Prokocimiu, gdzie był leczony.  Do rodzinnego domu w Krzeszowicach powrócił pod koniec listopada 1939 r. Podczas okupacji pracował jako robotnik przymusowy w Miękini oraz przymusowy pracownik budowlany.

W latach 1946 – 1950 pracował w Urzędzie Gminy, w tym jako urzędnik Urzędu Stanu Cywilnego w Krzeszowicach i w tym czasie podniósł swoje kwalifikacje zawodowe.

W latach 1950 – 1952 pełnił funkcję sekretarza gminy w Libiążu, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Marię. Od 1952 do 1982 roku pracował w Kopalni Wapienia Czatkowice najpierw jako rachmistrz, a później jako kierownik materiałów reglamentowanych. Pan Franciszek odbył również kurs sanitariusza i udzielał pomocy w wypadkach na terenie kopalni.

 Jubilat jest niezwykle sympatyczny, pogodny i towarzyski ze znakomitym poczuciem humoru i to jest najpewniej recepta na długowieczność.

W dniu 6 listopada 2016 r. na Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach świętowaliśmy hucznie urodziny Pana Franciszka Pióro wraz z Krzeszowickim Towarzystwem Pszczelniczym ”Barć”. Gminę Krzeszowice reprezentowali Pan Wacław Gregorczyk –  Burmistrz, Pan Adam Godyń –  Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Pani Marzena Zakrzewska-Szpak – Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Życzenia Czcigodnemu Jubilatowi składali również Pan Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury i Budownictwa oraz Pan Wojciech Pałka –  Wicestarosta Powiatu Krakowskiego.

 Listy gratulacyjne przesłali również: Pani Beata Szydło –  Premier RP i Jerzy Pilch – Wojewoda Małopolski.

Czcigodny Jubilacie, niech Pana życie będzie jak najdłuższe, w dobrym zdrowiu, bogate w szczęśliwe chwile.