Marka, Wiktoryny, Zenona
Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Strażacy z Nawojowej Góry powitali nowy samochód

02 Grudzień 2019

W piątek, 29 listopada o godzinie 18.00 strażacy i mieszkańcy Nawojowej Góry wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu.

Wraz z delegacjami innych jednostek OSP z terenu gminy, a także OSP Nielepice i OSP Bolechowice, powitali nowy samochód. W wydarzeniu, w którym wzięło udział ponad 200 osób, nie mogło zabraknąć odpalonych rac, fajerwerków, czy szampana.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu VOLVO FL280, zabudowany przez firmę BOCAR z Korwinowa, to między innymi zbiornik wodny o pojemności 3000 litrów, autopompa o wydajności niemal 3000 litrów na minutę, napęd 4x4, a także silnik o mocy 285 KM! W zabudowie nie zabrakło także linii szybkiego natarcia oraz masztu oświetleniowego, który jest pomocny w nocnych interwencjach strażaków.

Samochód przybrał imię „Napoleon Cybulski” na cześć pierwszego prezesa naszej jednostki - Napoleona Nikodema Cybulskiego. Wóz otrzymał także indywidualne tablice rejestracyjne - K1 OSPNG.

Całkowity koszt samochodu wyniósł 759 894 zł. Na pokrycie tej kwoty złożyły się:
299 150 zł - dotacja Gmina Krzeszowice
279 960,95 zł - dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
99 986,05 zł - dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
80 000 zł - dotacja Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
Reszta środków na zakup samochodu pochodziła z budżetu jednostki OSP.

Tekst: Sylwester Nawała

Zdjęcia: OSP Nawojowa Góra