Marii, Marzeny, Ryszarda
Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Szanowni Państwo, Drodzy Rolnicy!

31 Sierpień 2020

Koniec lata to czas, w którym po zakończonych zbiorach dziękujemy naszym rolnikom za ich ciężką pracę na roli.

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, dożynki gminne miały wymiar symboliczny. Wyrazem naszej wdzięczności za dary, które na co dzień otrzymujemy i spożywamy, była dziękczynna msza w niedzielę 30 sierpnia w kościele parafialnym pw. św. Jana Pawła II w Krzeszowicach. Chleb i wieniec dożynkowy, przyniesione do świątyni, symbolizujące płody naszej ziemi, zostały poświęcone podczas uroczystej Eucharystii.

Warto przypomnieć, że dożynki to nie tylko święto wsi i rolników, ale także piękny, staropolski zwyczaj, który na przestrzeni wieków stał się częścią naszej kultury i narodowej tożsamości. W Gminie Krzeszowice kultywujemy go od lat, rokrocznie organizując święto plonów w różnych miejscowościach. Dożynki to także okazja do spotkania w gronie rolników, hodowców, rzemieślników i przedsiębiorców pracujących na rzecz sektora rolnego  i przetwórstwa spożywczego. Mam nadzieję, że do tego zwyczaju w następnym roku powrócimy.

Tegoroczne dożynki to także czas szczególnej refleksji i odpowiedzi na pytanie, co jest dziś najlepszym wsparciem dla polskiego rolnictwa i całej gospodarki?

Wybierajmy i kupujmy codziennie artykuły wytwarzane w naszym regionie i kraju. To najskuteczniejsza pomoc, korzystna dla nas wszystkich, bo nasz region znany jest z gamy tradycyjnych produktów, słynących z jakości i walorów zdrowotnych oraz smakowych.

Pamiętajmy o tym przez wszystkie dni roku, zasiadając do stołu w gronie rodziny i bliskich.To ręce rolników są niezbędne, aby ziarno zostało zasiane, a zebrane plony stały się zaczynem chleba. Dziękując za tę pracę, życzę zdrowia i obfitych zbiorów w roku przyszłym.

Szczęść Wam Boże przez cały rok!

Wacław Gregorczyk - Burmistrz Gminy Krzeszowice

Zdjęcia: Marian Lewicki