Erazma, Marianny, Marzeny
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

Szersza oferta dla NGO

07 Listopad 2017

Rada Miejska w Krzeszowicach przyjęła Program Współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2018 rok.

Dokument ten określa zasady, cele i formy współpracy samorządu gminy Krzeszowice z przedstawicielami trzeciego sektora. Współpraca ta ma służyć lepszemu wykonywaniu zadań ustawowo powierzonych gminie oraz poprawie jakości życia mieszkańców.

Głos organizacji pozarządowych

Przygotowanie projektu Programu poprzedzone było kilkumiesięcznymi konsultacjami społecznymi, które zaczęły się od spotkań z przedstawicielami samorządu oraz organizacji pozarządowych. Pierwsze z nich zorganizowano w czerwcu br. Na podstawie zebranych od uczestników spotkania opinii sporządzono diagnozę i ocenę jakości  współpracy oraz potencjału rozwoju współpracy samorządu z NGO w Gminie Krzeszowice, przygotowaną przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych. We wrześniu br. zostały przeprowadzone warsztaty dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, na których zaproponowano zmianę kryteriów oceny ofert, a także wprowadzenie limitów wysokości dofinansowania jednego projektu w danym obszarze oraz ilości złożonych ofert w jednym naborze konkursowym przez jeden podmiot.
Na spotkaniu wyłoniono pięciu przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy wraz z przedstawicielami urzędu utworzyli zespół roboczy. Celem powołanego podmiotu było doprecyzowanie poruszanych na warsztatach propozycji.

IX Gminne Forum

5 października zorganizowano IX Gminne Forum Organizacji Pozarządowych, na którym konsultowano projekt Programu. Ponadto w ramach konsultacji przedstawiciele trzeciego sektora we wskazanym przez Burmistrza terminie mieli możliwość pisemnego zgłaszania uwag do zamieszczonego na stronie gminy projektu Programu. Efektem wspólnej pracy stał się projekt Programu współpracy Gminy Krzeszowice z organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2018, przyjęty Uchwałą nr XXXVI/444/2017 Rady Miejskiej w Krzeszowicach z dnia 26 października 2017 roku.
Głównym celem współpracy Gminy Krzeszowice z organizacjami pozarządowymi jest wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego oraz budowanie tożsamości lokalnej. W Programie na 2018 roku uwzględniono zlecanie zadań publicznych w następujących obszarach:
­ kultura fizyczna,
­ promocja, profilaktyka i ochrona zdrowia,
­ profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych,
­ działanie na rzecz osób niepełnosprawnych,
­ ekologia i ochrona środowiska,
­ kultura i sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji,
­ pomoc społeczna,
­ pomoc w opiece i wychowaniu dziecka,
­ działania na rzecz seniorów,
­ turystyka,
­ wolontariat.

Więcej propozycji i pieniędzy

Warto również zwrócić uwagę na wzrost o 33 % środków pieniężnych przeznaczonych na realizację zadań publicznych w tzw. trybie pozakonkursowym z 15 000 zł do 20 000 zł. Zmiana nastąpiła także w obszarze „Kultura i sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji”, gdzie nastąpił wzrost o 10 000 zł funduszy przeznaczonych na otwarte konkursy ofert w tej dziedzinie i wynoszą obecnie 50 000 zł. Dodatkowo rozszerzono Program współpracy na 2018 rok o „fundusz wkładów własnych”, ułatwiający pozyskiwanie przez organizacje pozarządowe środków finansowych na projekty z obszaru „Kultury i sztuki” dofinansowywane ze środków pozagminnych, przeznaczając na ten cel 10 000 zł. W wyniku tych działań we wskazanym obszarze zwiększyła się pula środków finansowych, aż o 50 % z 40 000 zł do 60 000 zł.

Realizacja Programu pozwoli pełniej wykorzystać potencjał organizacji pozarządowych w zaspokajaniu potrzeb społecznych gminy, przyczyni się do pobudzenia aktywności społecznej oraz budowania i wzmocnienia partnerstwa pomiędzy gminą a trzecim sektorem.

Program współpracy Gminy Krzeszowice z organizacjami pozarządowymi oraz z innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2018