Ilony, Jerzego, Wojciecha

X GMINNE FORUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

24 Wrzesień 2018

20 września 2018 roku w Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach odbyło się X Gminne Forum Organizacji Pozarządowych.

Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji i klubów sportowych działających na terenie gminy Krzeszowice. Uczestników Forum przywitał Jan Bereza, sekretarz gminy Krzeszowice, podkreślając rolę trzeciego sektora w tworzeniu partnerstwa pomiędzy samorządem a obywatelami. Podziękował przedstawicielom organizacji pozarządowych za prowadzone działania i inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, zachęcając do poszerzenia zakresu działalności i realizacji projektów ponadgminnych.

Głównym celem Forum była konsultacja projektu „Programu Współpracy Gminy Krzeszowice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2019”.

Justyna Sitarz, inspektor Wydziału Organizacyjnego, zaprezentowała najważniejsze założenia programu współpracy ze wskazaniem wysokości planowanych środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań publicznych w poszczególnych obszarach. Następnie Jan Kozak, inspektor ochrony danych, przedstawił zapisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Nawiązał też do zmian, jakie zostały wprowadzone wraz z wejściem w życie rozporządzenia o RODO, które dotyczą działalności podmiotów trzeciego sektora.
Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu, Promocji i Turystyki Rady Miejskiej w Krzeszowicach Monika Dudek poinformowała, że został złożony wniosek Komisji Kultury o zwiększenie o 10 000 zł puli środków finansowych na realizację zadań publicznych w obszarze kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz o 50 000 zł na projekty klubów sportowych z zakresu sprzyjania rozwojowi sportu. Dodała, że w gminie Krzeszowice zarejestrowanych jest ponad 100 organizacji, które aktywnie uczestniczą w życiu społecznym oraz realizują szereg ciekawych inicjatyw.
Przedstawicielka Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych oraz Marszałkowskiego Ośrodka Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (MORSO) Olga Glińska zachęciła uczestników Forum do pozyskiwania środków finansowych na realizację projektów również ze źródeł pozagminnych. Zaprezentowała szereg programów, w ramach których organizacje pozarządowe mogą starać się o dofinansowanie na rozwój i bieżącą działalność podmiotu oraz różnego rodzaju inicjatyw.
Jan Bereza, sekretarz gminy, podziękował zebranym za uczestnictwo w spotkaniu. Podkreślił, że organizowane od kilku lat gminne Forum trzeciego sektora pozwala na budowanie partnerskich relacji między samorządem gminy a działającymi w niej organizacjami pozarządowymi.  Po oficjalnym zakończeniu spotkania był jeszcze czas na rozmowy z burmistrzem Wacławem Gregorczykiem i radnym Powiatu Krakowskiego Jerzym Wnękiem. Forum było okazją do spotkania się środowiska trzeciego sektora, wymiany doświadczeń oraz dyskusji.