do góry
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Augustyna, Ingi, Jaromira
Strona główna Aktualności

ZUS stopniowo przywraca badania przez lekarzy orzeczników

19 Maj 2020
kategoria:
Aktualności

Od 11 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia badania bezpośrednie u lekarzy orzeczników.

Ubezpieczeni są indywidualnie informowani o terminie i miejscu badania przez oddział ZUS, który prowadzi postępowanie związane z wydaniem orzeczenia. Nie należy z własnej inicjatywy przyjeżdżać do ZUS – bez uprzedniego otrzymania zawiadomienia o terminie badania. Nie ma też konieczności potwierdzania telefonicznie czy badanie będzie wykonywane.
Od 16 marca badania bezpośrednie przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie były z powodu epidemii przesuwane na późniejszy okres. W sprawach, w których dokumentacja medyczna była wystarczająca, wydawane było przez orzeczenie zaocznie, bez badania pacjenta. Teraz stopniowo przywrócony zostanie normalny tryb pracy, który uwzględnia także badania bezpośrednie.
Na podstawie tarczy antykryzysowej orzeczenie, które jest podstawą wypłaty świadczenia (np. renty) i jego ważność upływa w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po ich odwołaniu, zostanie wydłużone o kolejne trzy miesiące. Pod warunkiem, że przed końcem ważności orzeczenia zostanie złożony wniosek o świadczenie na dalszy okres.

Źródło: ZUS Oddział w Krakowie