Anieli, Kasrota, Soni
Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Zakaz spalania odpadów

17 Styczeń 2019

W związku z trwającym sezonem grzewczym przypominamy wszystkim mieszkańcom gminy,

że obowiązuje bezwzględny zakaz spalania odpadów na terenie nieruchomości oraz w piecach domowych!
Zgodnie z ustawą o odpadach, pod pojęciem odpadu rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. W świetle przytoczonej definicji, odpad stanowią m.in. wytwarzane w produkcji przemysłowej trociny, wióry, ścinki i drewno, jak również pochodzące z gospodarstw domowych różnego rodzaju zużyte elementy drewniane.
Wyżej wymieniony  rodzaj odpadów obejmuje nie tylko „czyste” drewno, ale również drewno zanieczyszczone różnego rodzaju substancjami (np. konserwującymi, lakierami, klejami itd.). Często wyżej opisane zanieczyszczone odpady są wykorzystywane przez osoby fizyczne jako paliwo w kotłach nieprzystosowanych do tego celu, co powoduje emisję szkodliwych substancji do powietrza (m.in. benzo(α)pirenu, metali ciężkich, formaldehydu, fenoli, ftalanów itp.).

Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie listy rodzajów odpadów,

które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku wskazuje, że w procesie R1 obejmującym wykorzystanie odpadu jako paliwa można stosować drewno, o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi. Natomiast stosowanie jako paliwa trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych czy forniru jest całkowicie zabronione. Osoby spalające wyżej wymienione odpady zanieczyszczonego drewna naruszają przepisy prawa i trują nas wszystkich!
Jeśli podejrzewasz, że Twój sąsiad lub ktoś inny spala odpady, zacznij od rozmowy. Gdy te nie przyniosą skutku lub nie masz takiej możliwości, zgłoś sprawę Staży Miejskiej telefonicznie: 12 282 14 77, e-mailowo: lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-22:00. Poza godzinami pracy Straży Miejskiej nieprawidłowości można zgłosić na Policję, telefonicznie: 12 257 91 11.

Referat Ochrony Środowiska