przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Kamili, Kamila, Marcelego
Ostrzeżenie meteorologiczne - upał, burze
przejdź do stopki

Zakończenie sezonu rekonstrukcyjnego na zamku

22 Wrzesień 2016
kategoria:
Aktualności

Nauka XVII-wiecznych tańców, pokazy musztry, szermierki, gry terenowe

związane z historią zamku Tenczyn w Rudnie to tylko część atrakcji, jakie będą czekać na gości odwiedzających ten obiekt w dniach 24 – 25 września. Najciekawiej zapowiada się bitwa obronna zamku przed Szwedami, zainspirowana wydarzeniami z czasu potopu szwedzkiego.

 Zamek tętni życiem codziennie.

W tygodniu trwają dalsze prace remontowe, które umożliwią wydłużenie trasy turystycznej o ok. 80 – 100 metrów i udostępnienie zwiedzającym kolejnych pomieszczeń.  Zabezpieczenie przejścia po murze bastei wjazdowej pozwoli turystom na podziwianie okolicy z wysokości kilkunastu metrów. Zaplanowane na pierwszy jesienny weekend zakończenie sezonu rekonstrukcyjnego, przygotowane przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach i Kompanię Dragonów Pana Zebrzydowskiego to propozycja dla miłośników historii, militariów i dobrej zabawy. – mówi burmistrz Wacław Gregorczyk.

Program imprezy

Zamek zabezpieczany i odnawiany jest staraniem gminy

która w ostatnich latach pozyskała na ten cel ponad 4,6 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ze środków własnych wydała 1,1 mln zł.
Organizatorem obsługi turystycznej jest Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, turystów  oprowadzają członkowie Stowarzyszenia Ratuj Tenczyn. Zamek można zwiedzać w soboty i niedziele w godz.10.00–18.00.
Patronat nad trasą turystyczną na zamku sprawuje Radio Plus.


Zamek Tenczyn w Rudnie jest częścią majątku Spadkobierców Adama hr. Potockiego, Rodzin Potockich z linii Krzeszowickiej i Bnińskich. Spadkobiercy zabiegają o przywrócenie dawnej świetności obiektu. Dzięki ich ofiarności, życzliwości i chęci podjęcia wspólnych działań z Gminą Krzeszowice, możliwe jest dzisiaj udostępnienie Zamku zwiedzającym.