Grzegorza, Karoliny, Karola

Zgnilec amerykański pszczół - obszar zapowietrzony

07 Marzec 2017

W związku z Rozporządzeniem Wojewody Małopolskiego nr 10/17 z dnia 28 lutego 2017 r.

w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu chrzanowskiego i krakowskiego ziemskiego informujemy, iż część gminy Krzeszowice uznana została za obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół.

W obszarze zapowietrzonym znajdują się miejscowości: Sanka, Frywałd, Zalas,  Rudno oraz południowa część sołectwa Tenczynek (obszar Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego).

Dokładny opis granic obszaru zapowietrzonego znajduje się w załączonym poniżej rozporządzeniu Wojewody Małopolskiego.
Obszar zapowietrzony zostanie oznaczony tablicami ostrzegawczymi o treści: „UWAGA. ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ. OBSZAR ZAPOWIETRZONY.”, umieszczonymi na drogach wjazdowych do obszaru zapowietrzonego.

W obszarze zapowietrzonym nakazuje się:

- wykonanie przeglądu pasiek przez wyznaczonych urzędowych lekarzy weterynarii;
- niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół właściwemu miejscowo Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

W obszarze zagrożonym zakazuje się:

- przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece – bez zgody właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii;
- organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Obowiązki i ograniczenia określone w rozporządzeniu obowiązują wszystkich posiadaczy pszczół na obszarze zapowietrzonym zgnilcem amerykańskim pszczół do czasu uchylenia rozporządzenia.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Data publikacji Pobierz Zobacz