Floriana, Michała, Moniki

Aktywne zwiedzanie zamku, czyli Juromania na zamku Tęczyńskich w Rudnie

02 Październik 2018

W sobotę 22 września na Zamku Tęczyńskich w Rudnie odbyło się  I Święto Szlaku Orlich Gniazd, nazwane „Juromanią”,

czyli jedna z imprez odbywających się tego dnia na 30 obiektach dwóch województw: Śląskiego i Małopolskiego. Stowarzyszenie Nasz Tenczynek na uroczyste obchody tego święta w Gminie Krzeszowice przygotowało program, którego celem było aktywne zwiedzanie zamku przez turystów kulturowych, rodziny z dziećmi oraz młodzież szkolną. Gospodarzem zamku podczas święta był Jan Tęczyński, kasztelan krakowski, wicekról, ochmistrz dworu królowej Jadwigi i wykonawca jej testamentu, na mocy którego odnowiono Akademię Krakowską.

Turyści, którzy tego dnia odwiedzili zamek, a wśród  nich uczestnicy VIII rajdu Toporczyków Tęczyńskich, mieli możliwość sprawdzić się w dawnych rzemiosłach (kowalstwie, garncarstwie, wykonywaniu prostych słomianych i szmacianych zabawek, robieniu witraży),  poznać trud życia średniowiecznych rycerzy oraz ich rodzin. Podczas aktywnego zwiedzania zamku można było namalować, brany na pamiątkę, herb Tęczyńskich, poznać legendy o zamku, których fragmenty pisane były gęsim piórem oraz wiele innych atrakcji, które prezentowali członkowie oraz goście Bytomskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde.

Pomiędzy turystami wędrował bard grający na dawnych instrumentach, a na finał rajdu oraz Juromanii zagrał renesansowo-folkowo-rockowy zespół Castle Dreams, dając popis, jakiego zamek jeszcze nie słyszał.
Na szczególną uwagę zasługują nowe produkty turystyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Nasz Tenczynek, które tego dnia miały na zamku premierę, a są to: folder oraz aplikacja na smartfony w programie Actionbound pt.: Śladami Tęczyńskich po Krakowie, quiz o zamku Tęczyńskich w Rudnie w formie gry pn.: Zamkowe memorki, a także pierwszy zamkowy Questing pozwalający samemu zwiedzać zamek, przy okazji wyszukując litery potrzebne do ułożenia hasła. Każdy, kto questing rozwiąże, może się zgłosić po okolicznościowy stempelek do stowarzyszenia Nasz Tenczynek. Na wytrwałych czekają nagrody.
Projekty realizowane były przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Gminy Krzeszowice, a także wielu wiernych przyjaciół oraz partnerów Stowarzyszenia, które działa od 2000 roku na terenie Tenczynka – początkowo pod nazwą Stowarzyszenie „Dla szkoły w Tenczynku”, a obecnie Nasz Tenczynek. Wśród planów na najbliższy okres wspomnieć należy wydanie książeczki na 200-lecie Szkoły w Tenczynku, rekonstrukcję tenczyńskiego stroju regionalnego oraz przygotowania do 700-lecia Tenczynka. Zapraszamy do współpracy - zachęcają cztery panie z Zarządu tej organizacji - bo razem możemy więcej!

Stowarzyszenie Nasz Tenczynek

Fot. Marcin Kryda, Karolina Götz