Brunony, Sławomira, Wery

Dożynki Gminy Krzeszowice

01 Wrzesień 2021

Dożynki rozpoczęły się w niedzielę 29 sierpnia mszą świętą w klasztorze karmelitów bosych w Czernej, koncelebrowaną przez ojców Stanisława Fudalę, Pawła Hańczaka i Tomasza Maślankę.

Przed bramą klasztoru grała kapela KOPIENIOKI, a liturgii towarzyszyła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernej pod kierownictwem Józefa Smółki.
Gości powitali gospodarze święta plonów: burmistrz Wacław Gregorczyk i sołtys Czernej Joanna Smółka.

Obrzęd dożynkowy rozpoczął się, gdy bochen chleba, upieczony z ziarna z tegorocznych zbiorów przekazali gospodarzom dożynek starostowie Maria Ciombor i Jarosław Janik z Czernej, wypowiadając najważniejsze tego dnia słowa: gospodarze, przyjmijcie od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża z tegorocznych zbiorów. Uszanujcie go i gospodarujcie tak, żeby go nikomu w naszej gminie nigdy nie zabrakło.

Kolejnym, ważnym punktem programu było wręczenie wieńców dożynkowych: kopkę dla ojców karmelitów przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Czernej, a KGW Nawojowa Góra dla władz samorządowych, reprezentowanych przez burmistrza i przewodniczącego rady.

Następnie gospodynie wręczały gościom chleby dożynkowe, które otrzymali:

minister Andrzej Adamczyk od KGW Miękinia,

wicemarszałek Łukasz Smółka od KGW Tenczynek, starosta Wojciech Pałka od KGW /Dubie,

radni powiatowi od  KGW Siedlec a sołtys Joanna Smółka od KGW Wola Filipowska. Andrzej Adamczyk, poseł Ziemi Krakowskiej, odebrał chleb, przygotowany przez KGW Ostrężnica - Łany dla parlamentarzystów,

a Łukasz Smółka, w imieniu wojewody małopolskiego, przyjął chleb od KGW Rudno.
Upominkami książkowymi burmistrz i przewodniczący uhonorowali starostów dożynek oraz Sylwię Kucharską z Paczółtowic, właścicielkę gospodarstwa agroturystycznego i pasieki oraz Magdalenę Zych z Rudna, również prowadzącą działalność agroturystyczną. Wacław Gregorczyk podkreślił, że w ten sposób pragnie docenić nie tylko tradycyjnych rolników, ale także osoby rozwijające inne formy gospodarstw, czy wytwarzające ekologiczną żywność.
Na zakończenie uroczystości wicemarszałek Łukasz Smółka, a ze strony organizatorów burmistrz Wacław Gregorczyk i przewodniczący Kazimierz Stryczek, wręczyli paniom z Kół Gospodyń Wiejskich okolicznościowe upominki.
- Składam serdeczne podziękowania Klasztorowi Karmelitów Bosych w Czernej, Sołectwu i KGW Czerna za przygotowanie Dożynek Gminy Krzeszowice – mówi Wacław Gregorczyk.

Tekst: Janina Walkowicz
Zdjęcia: Marian Lewicki, Maciej Liburski