Jaropełka, Marii, Niny

II Gminne Młodzieżowe Halowe Zawody Sportowo-Pożarnicze

20 Luty 2024

W niedzielę 18 lutego 2024 roku w hali sportowej Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach odbyły się II Gminne Młodzieżowe Halowe Zawody Sportowo-Pożarnicze im. dh. Stanisława Lasonia, które były eliminacjami do zawodów powiatowych.

Organizatorem wydarzenia była Komisja ds. Młodzieży, działająca przy Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krzeszowicach, wspomniany Zarząd Gminny oraz Gmina Krzeszowice. W zawodach wzięło udział blisko 130 zawodników w 26 drużynach MDP.

Tradycyjną ceremonię otwarcia poprowadził dh Tomasz Nowak, przewodniczący komisji, a zarazem wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP. Całość rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia drużyn oraz meldunku o gotowości do rozpoczęcia zawodów. Meldunek dla dh Mieczysława Odrzywołka, komendanta gminnego ZOSP RP złożył dh Dominik Rozmus, członek Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Miękini.

Kolejnym elementem zawodów było powitanie zaproszonych gości, a wśród nich byli między innymi dh Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, a zarazem prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Krzeszowicach, Wacław Gregorczyk - burmistrz Gminy Krzeszowice, Leszek Kramarz - radny Rady Miejskiej w Krzeszowicach, mł. bryg. Paweł Majda - zastępca dowódcy JRG 3 w Krakowie, Barbara Kurdziel - zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich oraz dh Dawid Gleń - członek Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich. Nad całością zawodów czuwała komisja sędziowska z Powiatowego Kolegium Sędziów Zawodów Strażackich Powiatu Krakowskiego pod przewodnictwem dh Jakuba Drewniaka.

Zawody rozgrywane są według regulaminu ogólnopolskiego zawodów halowych, a polegają na tym, iż każdy zawodnik  ma do przebiegnięcia tor przeszkód. Całość zaczyna się od przeniesienia gaśnicy na podest, następnie łączymy łączniki trzech węży, przenosimy węża na podest, wiążemy węzeł płaski, biegniemy pod poprzeczką, ustawiamy na stole odpowiednią armaturę wodną, a na koniec łączymy prądownicę z dwoma wężami i rozdzielaczem. Zawodnik kończy bieg w momencie przekroczenia mety ze zbudowaną chwilę wcześniej linią gaśniczą. Jest to doskonały sposób na naukę ochrony przeciwpożarowej wśród najmłodszych adeptów ochotniczego pożarnictwa.

Zawody dzielą się na kategorię chłopców i dziewcząt w wieku 10 – 16 lat. Warto wspomnieć, że na potrzeby naszej gminy, w której jest bardzo duża ilość młodzieży, stworzono kategorię wiekową OPEN MDP, w której startują zawodnicy bez ograniczenia wiekowego.

Po zakończeniu zmagań na torze, komisja sędziowska dokonała wyboru najlepszych drużyn, a były to:

Kategoria Dziewczęta
8. MDP Nawojowa Góra II, z wynikiem 304,93
9. MDP Miękinia I, z wynikiem 325,73
10.MDP Nawojowa Góra I, z wynikiem 360,77

Serdecznie dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom zawodów, a w szczególności zwycięzcom. Najlepsze drużyny otrzymały wspaniałe puchary, które ufundowała Gmina Krzeszowice, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe medale z Igrzysk Europejskich, które przygotował dh Dawid Gleń, członek Komitetu Organizacyjnego IE. Warto wspomnieć jeszcze o nagrodach dodatkowych dla najmłodszych uczestników zawodów, które przygotowali: dh Tomasz Nowak - wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego, dh Leszek Kramarz - radny oraz burmistrz Wacław Gregorczyk. Najmłodszymi uczestnikami zawodów byli młodzi druhowie z Nawojowej Góry: Zosia Karcz oraz Jaś i Adaś Malik. Warto dodać, że poczęstunek dla młodych uczestników nieodpłatnie przekazała Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu w Krzeszowicach
W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do wysokiego poziomu organizacji zawodów, a w tym Komisji ds. Młodzieży, która profesjonalnie przygotowała całe zawody oraz naszym sponsorom i dobroczyńcom.
W tym momencie warto wspomnieć, że już za niecałe dwa tygodnie, 2 marca 2024 roku,  w Krzeszowicach odbędą się Powiatowe Halowe Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Dzięki temu, że jesteśmy gospodarzem wydarzenia, w zawodach wezmą udział drużyny MDP Ostrężnica i MDP Nowa Góra w kategorii dziewcząt oraz MDP Miękinia, MDP Nowa Góra oraz MDP Ostrężnica w grupie chłopców.

Tekst: Tomasz Nowak
Zdjęcia: Marian Lewicki, Tomasz Nowak, Kacper Grela