Longiny, Toli, Zygmunta

Informacja o uruchomieniu autobusowych linii rekreacyjnych

30 Lipiec 2021

Od soboty 31 lipca zaplanowane zostało,

na mocy porozumienia zawartego z inicjatywy Starosty Krakowskiego pomiędzy Gminą Kraków i Gminą Krzeszowice, uruchomienie dwóch linii weekendowych, rekreacyjnych łączących Kraków z zamkiem w Rudnie oraz klasztorem w Czernej. Niestety, ze względu na spowodowany niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zły stan techniczny miejsca (punktu) zawracania autobusu linii LR9 (przystanek Czerna Las – DP1076K ), to drugie połączenie zafunkcjonuje najprawdopodobniej dopiero w przyszły weekend, tj. 7 i 8 sierpnia, po przystosowaniu pobocza drogi powiatowej do stanu umożliwiającego zawracanie autobusu miejskiego w tym miejscu. Natomiast zgodnie z planem, już w ten weekend ruszy linia LR6 na trasie Krzeszowice – Rudno Zamek. Autobus tej linii o godz. 8.09 wyjedzie z pętli Bronowice Małe i przez Rondo Ofiar Katynia dotrze o 8.49 na Dworzec Autobusowy w Krzeszowicach, skąd bezpośrednio będzie kontynuował kurs przez Tenczynek (obok Stawu Wrońskiego) do parkingu pod zamkiem w Rudnie. Następnie zawróci na placu pod remizą OSP Rudno i tą samą trasą wróci na krzeszowicki dworzec. Tutaj poczeka na przyjazd pociągu z Krakowa (w składach spółki „Polregio” honorowane będą bilety KMK) i o godz. 10.12 rozpocznie kolejny kurs do Rudna. Łącznie wykona 10 kursów, średnio co godzinę. Na koniec dnia wróci na pętlę w Bronowicach Małych. Podobny schemat kursowania zostanie zastosowany na linii LR9 mającej dowozić drugim autobusem turystów z Bronowic Małych (start 7.52) via Dworzec Autobusowy w Krzeszowicach (8.32), pod klasztor OO. Karmelitów Bosych w Czernej. Autobus zawróci na przystanku Czerna – Las i obierze powrotny kierunek do dworca w Krzeszowicach. Tutaj, analogicznie jak w przypadku linii do Rudna, zaczeka na pasażerów pociągu przyjeżdżającego z Krakowa i o 10.12 wyruszy w następny kurs pod klasztor. Również na tej linii przewidzianych jest 10 kursów w soboty oraz niedziele. Organizator zastrzegł sobie funkcjonowanie tych połączeń jedynie w dni pogodne, a informacje o ich kursowaniu można znaleźć na stronie www.kmkrakow.pl (aktualne komunikaty) i infolinii MPK S.A. w Krakowie tel. 19150.
- Jest to miesięczne, pilotażowe przedsięwzięcie, które w jakimś stopniu powinno dać odpowiedź na pytanie o stopień zainteresowania wśród mieszkańców regionu, głównie krakowian, perełkami turystycznymi Gminy Krzeszowice. Jednocześnie zwiększa ono możliwości dotarcia do nich w dni wolne od pracy naszym mieszkańcom. Istotne także jest to, iż działanie to nie wymaga asygnowania środków z budżetu gminy – informuje zastępca burmistrza Adam Godyń.