Bogumiła, Diany, Małgorzaty
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

Jubileusz Straży Miejskiej

13 Czerwiec 2017

9 czerwca 2017 roku w Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach obchodzono jubileusz 25 - lecia powołania Straży Miejskiej.

Burmistrz Gminy Wacław Gregorczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Adam Godyń gratulowali strażnikom realizacji dotychczasowych  zadań i życzyli dalszych sukcesów w trosce o poprawę spokoju i bezpieczeństwa publicznego mieszkańców. W uroczystości udział wzięli: Adam Młot - Komendant Straży Miejskiej Miasta Krakowa wraz z delegacją krakowskiej Straży, Radni krzeszowickiej Rady Miejskiej - vice Przewodniczący Rady - Artur Baranowski, Stanisława Maciejowska, Monika Dudek - prowadząca spotkanie, Kazimierz Stryczek, Henryk Woszczyna, Michał Godyń, Andrzej Furmanik, Jan Bereza - Sekretarz Gminy, Beata Banach - Skarbnik Gminy wraz z Naczelnikami, kierownictwem i pracownikami Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach. Mieczysław Odrzywołek kom. Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Krzeszowicach. Mariusz Świda - z-ca kom. Komisariatu Policji w Krzeszowicach, Anna Miga - Dyrektor CKIS w Krzeszowicach, Jolanta Żbik i Ryszard Piotrowski dyrektorzy krzeszowickich szkół. Jan Kanty Wójcik - wieloletni radny Rady Miejskiej w Krzeszowicach, Tomasz Burkat - Komendant Straży Miejskiej w Myślenicach, Kazimierz Przybylski sołtys wsi Żary, Marian Lewicki - Redaktor Naczelny Magazynu Krzeszowickiego oraz strażnicy zatrudnieni wcześniej w krzeszowickiej straży.

Początek działania Straży Miejskiej w Krzeszowicach

podobnie jak w całej Polsce związany jest nierozerwalnie z odrodzeniem samorządu lokalnego w roku 1990.
Nowa ustawa o samorządzie terytorialnym dawała gminom możliwość tworzenia własnych formacji porządkowych. Władze naszej gminy z tej możliwości skorzystały.
Zarządzeniem nr 3/92 z dnia 1 lutego 1992r ówczesny Burmistrz Gminy Zygmunt Kuchta utworzył Straż Miejską w Krzeszowicach i nadał jej Statut.
Wydarzenie to poprzedziły liczne spotkania i debaty uzasadniające potrzebę utworzenia tej formacji, jej roli oraz akceptujące głosowanie Rady Miejskiej w Krzeszowicach pod wodzą Przewodniczącego tejże Rady - Jana Załuskiego.
W uzasadnieniu do MSW Burmistrz Kuchta napisał:
W związku z licznymi interwencjami mieszkańców gminy Krzeszowice, jak również Radnych o właściwe zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy – po licznych spotkaniach i rozmowach z przedstawicielami Policji miejscowego Komisariatu i władzami wojewódzkimi Policji nie osiągnięto oczekiwanych wyników w sprawie zwiększenia obsady kadrowej i utworzenia policji lokalnej.
Utworzenie Straży Miejskiej ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i porządku publicznego jak również wspieranie czynności administracyjno porządkowych Urzędu Miejskiego, co jest bardzo istotne ze względu na walory uzdrowiskowo-turystyczne naszej gminy i związany z tym ruch ludności.

J. Mitka