Balladyny, Lilli, Mariana

Kolejna dotacja na konserwację zamku w Rudnie

22 Luty 2017

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało naszej gminie dotację w wysokości 500 tys. zł

w ramach programu z zakresu dziedzictwa kulturowego – ochrona zabytków.

W naszym wniosku występowaliśmy o kwotę 2 mln zł, ze względu na niższą dotację musimy teraz dostosować zakres prac do przyznanych środków. Cieszy fakt utrzymania ciągłości prac konserwatorskich – twierdzi burmistrz Wacław Gregorczyk.

16 lutego 2017 r. opublikowana została lista tegorocznych beneficjentów programu, w tym wniosek o dofinansowanie VIII etapu prac konserwatorskich i robót budowlanych w celu zabezpieczenia ruin zamku Rudno Gminy Krzeszowice, złożony 28 października 2016 r. przez Referat Planowania Strategicznego i Promocji Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.
Celem zadania jest ochrona, zachowanie i upowszechnianie materialnego dziedzictwa kulturowego poprzez poprawę stanu zachowania zabytku. Realizacja celu przyczyni się do właściwego wykorzystania zasobów dziedzictwa kulturowego oraz do ochrony tożsamości regionalnej mieszkańców Małopolski. Udostępnianie obiektu do zwiedzania przyczyni się do utrzymania jego turystycznego charakteru, utrwalając w ten sposób wiedzę o historii i tożsamości kulturowej. Pozwoli również na harmonijne funkcjonowanie zabytku we współczesnym otoczeniu.

Planowane zadanie, przewidziane do realizacji w 2017 r., jest kontynuacją prac zrealizowanych w latach 2010 - 2016

- w ramach etapów I - VII zabezpieczenia ruin, przy współudziale dofinansowania ze środków MKiDN.

W 2016 r. zamek częściowo udostępniono dla zwiedzających tworząc trasę turystyczną obejmującą zabezpieczoną część ruin. Podczas weekendowych odwiedzin tysiące osób podziwiało walory tego unikalnego zamku, ważnego w historii państwa.

W 2016 roku, dzięki staraniom Burmistrza Gminy Krzeszowice, obiekt uzyskał częściowe pozwolenie na użytkowanie, co od lipca 2016 r. umożliwiło utworzenie tam trasy turystycznej

prowadzącej przez basteję wjazdową, korytarz obronny, przedbramie, wieżę Nawojową, dziedziniec zamku górnego i mur obronny zamku górnego. Atrakcję stanowiły liczne plenerowe imprezy kulturalne (koncerty, wystawy, konkursy, turnieje, inscenizacje bitew, pokazy tańca oraz gry i zabawy plebejskie) organizowane m.in. przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach oraz gminę.