Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

OSP Krzeszowice ma nowy samochód

20 Październik 2020

W piątek 16 października 2020 roku, w naszej jednostce, po blisko pół roku intensywnych starań,

pojawił się nowy, lekki samochód ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą MAN TGE 3.180 z napędem 4x4. Zastąpi on sprzedany samochód GBA STAR 266 oraz samochód SLRt Ford Transit, dzięki czemu zmniejszyliśmy posiadany tabor pojazdów (co wpłynęło na zmniejszenie kosztów ich utrzymania), przy równoczesnym zwiększeniu gotowości bojowej (nowy samochód połączy część funkcji zastąpionych pojazdów). Pojazd ten został wyprodukowany przez firmę FHUP Perfekt Radosław Zasada. Wyposażony jest m. in. w motopompę o nominalnej wydajności 500 l/min przy 6 barach, zbiornik wodny o pojemności 300 l, linię szybkiego natarcia, maszt oświetleniowy, falę świetlną, wyciągarkę oraz ogumienie terenowe. Na samochodzie zamontowany został sprzęt dostarczony przez nas do producenta, w skład którego wchodzą m. in.: aparaty ochrony układu oddechowego, armatura wodno-pianowa, sprzęt burzący, elektronarzędzia akumulatorowe, sprzęt do ratownictwa medycznego, agregat prądotwórczy, pilarka do drewna oraz nowy zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro o wartości 50 000,00 zł, którego zakup był możliwy dzięki dotacji z budżetu Gminy Krzeszowice w wysokości 21 234,00 zł - pozostała kwota 28 766,00 zł pochodziła ze środków własnych OSP.

Na zakup nowego lekkiego samochodu ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą o wartości 296 500,00 zł złożyły się:

• środki z dotacji z budżetu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w wysokości 210 000,00 zł,
• środki z dotacji z budżetu Gminy Krzeszowice w wysokości 65 000,00 zł,
• środki własne OSP w wysokości 21 500,00 zł.

Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, by ten pojazd mógł pojawić się w naszej remizie i być w gotowości do niesienia pomocy mieszkańcom naszej gminy:
• Panu Łukaszowi Smółce – Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego i Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP,
• Panu Wacławowi Gregorczykowi - Burmistrzowi Gminy Krzeszowice,
• Panu Mieczysławowi Odrzywołkowi – Komendantowi Gminnemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP,
• Pani Barbarze Kurdziel – Głównemu Specjaliście ds. dotyczących Ochotniczych Straży Pożarnych, spraw wojskowych, imprez masowych i zgromadzeń.

Tekst: Jakub Mirek, skarbnik OSP w Krzeszowicach

Zdjęcia: Kacper Ropka i Jakub Rutyna