Celestyny, Iwony, Piotra
Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Ochrona bukszpanów

27 Kwiecień 2020

W ubiegłym roku na  terenie naszej gminy, w tym na terenach zieleni miejskiej, pojawiła się ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis), siejąc ogromne zniszczenia.

Jak już informowaliśmy, ćma bukszpanowa jest obcym gatunkiem motyla, pochodzącym z Azji, dlatego też u nas nie ma naturalnych wrogów, a jej pojaw przybiera formę gradacji. Efekty jej niszczycielskich działań w naszym kraju możemy obserwować od 2016 roku. Rekomendujemy do zwalczania tego szkodnika preparat Lepinox Plus, który jest przyjazny dla środowiska. Do zwalczania można również stosować inne dostępne w handlu środki chemiczne bazujące na pyretroidach. Ze względu na sprzyjającą pogodę, na krzewach bukszpanu pojawiły się już pierwsze żerujące gąsienice, w związku z tym należy już przystąpić do zwalczania tego szkodnika. Właściciele pojedynczych krzewów w ogrodach przydomowych mogą stosować prostą, mechaniczną metodę, bez użycia szkodliwej chemii, polegającą na ręcznym usuwaniu gąsienic. Dla niecierpliwych, lub na większych powierzchniach, pozostają opryski.

Referat Ochrony Środowiska