Dionizego, Nadziei, Zofii

Odbiór śmieci od 1 kwietnia

12 Marzec 2021

Burmistrz Gminy Krzeszowice informuje,

że w związku z zakończonym 3 marca 2021 roku postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego na usługę odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, położonych na terenie gminy Krzeszowice oraz z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Krzeszowicach, przy ul. Poprzecznej 7 (PSZOK), podpisano umowę z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym MIKI Mieczysław Jakubowski z siedzibą w Krakowie, ul. Nad Drwiną 33.
Zasady odbioru odpadów komunalnych z terenu nieruchomości nie ulegają zmianie. Harmonogramy odbioru odpadów będą dostarczone do każdej nieruchomości w marcu. Dostępne będą również na stronie internetowej gminy oraz w bezpłatnej aplikacji EcoHarmonogram:  http://www.gminakrzeszowice.pl/gospodarka_i_srodowisko/Aplikacja_EcoHarmonogram

Całoroczny koszt wywozu odpadów zależy od ich ilości oraz stawki jednostkowej za 1 tonę odebranych odpadów, płaconej firmie odbierającej i zagospodarowującej odpady. W 2021 roku po cenach z poprzedniego przetargu będą płacone faktury za miesiące: grudzień 2020 roku oraz od stycznia do marca 2021 roku. Po nowych, niższych cenach będą rozliczane faktury za usługę od kwietnia do grudnia 2021 roku. Do tego dochodzą pozostałe koszty funkcjonowania systemu, w tym prowadzenia PSZOK. W 2020 roku Gmina Krzeszowice dołożyła z budżetu do wywozu odpadów ponad 3 mln zł. Przy założeniu, że ilość odpadów pozostanie na poziomie zbliżonym do 2020 roku, wpłaty wniesione przez mieszkańców powinny pokryć koszt ich odbioru w 2021 roku. Dlatego na obecnym etapie nie jest planowana zmiana stawki płaconej przez mieszkańców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, środki pochodzące z opłat mogą być wykorzystane tylko na cele związane z pokrywaniem kosztów funkcjonowania systemu. Nie ma możliwości przeznaczenia ich na inne cele.
Dla porównania podajemy stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jakie obowiązują w Gminie Krzeszowice i gminach ościennych:
Krzeszowice – stawka wynosi 32,00 zł (ulga z tytułu kompostowania bioodpadów: 2,00 zł),
Olkusz - 27,00 zł (ulga 1,50 zł),
Jerzmanowice – Przeginia - 23,00 zł (ulga 2,00 zł),
Zabierzów - 35,00 zł (ulga 3,00 zł),
Liszki - 30,00 zł (ulga 1,00 zł),
Czernichów - 35,00 zł (ulga 2,00 zł),
Alwernia - 34,00 zł (ulga 2,00 zł),
Związek Międzygminny miast Trzebinia, Chrzanów oraz Libiąż - 34,00 zł (ulga 4,00 zł).

Więcej informacji w kolejnym wydaniu „Magazynu Krzeszowickiego”.