Celestyny, Iwony, Piotra

Uroczystości 3 maja w gminie

04 Maj 2017

Jak co roku w Krzeszowicach w dniu 3 maja przy Grobie Nieznanego Żołnierza

w Parku Bogackiego zgromadzili się licznie mieszkańcy, przedstawiciele administracji rządowej, Sejmiku Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego, samorządu naszej gminy, poczty sztandarowe i reprezentacje organizacji kombatanckich, paramilitarnych i społecznych a także szkół i zakładów pracy.

Część oficjalną uroczystości

rozpoczęła orkiestra dęta OSP Czerna, Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk i Przewodniczący Rady Miejskiej Adam Godyń w krótkich wystąpieniach mówili o znaczeniu Konstytucji 3 maja a następnie na płycie grobu złożone zostały biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Po mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Marcina

uczestnicy uroczystości przeszli na krzeszowicki Rynek, gdzie odbyło się odsłonięcie tablicy Małopolskiego Szlaku Józefa Poniatowskiego. Tablica powstała dzięki współpracy Małopolskiego Centrum Edukacji MEC, Gminy Krzeszowice i Centrum Młodzieży w Krakowie. Postać bohatera szlaku i jego związek z Krzeszowicami przybliżyli burmistrz Wacław Gregorczyk i reprezentujący MEC Mariusz Jabłoński, którzy wspólnie odsłonili tablicę. Ksiądz dziekan dr Andrzej Szczotka po krótkiej modlitwie za patriotów i wszystkich podążających ich śladem dokonał symbolicznego poświęcenia szlaku.
W gminnym kalendarzu obchodów święta 3 maja tradycyjnie  znalazły się uroczystości w Paczółtowicach i Nawojowej Górze ( 28 kwietnia) a także w Tenczynku i Zalasiu (3 maja), zorganizowane przez lokalne społeczności.