Hugona, Piotra, Roberty

Wybory ławników sądowych kadencji 2020-2023

31 Maj 2019

Z końcem bieżącego roku upływa kadencja ławników sądowych wybranych przez Radę Miejską w Krzeszowicach w 2015 r.

W związku z powyższym Wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie przekazał przewodniczącemu rady informację dotyczącą ilości ławników do wyboru na kadencję 2020 – 2023.
Zapotrzebowanie to wynosi:
- Sąd Okręgowy Wydział III Karny - 1 ławnik,
- Sąd Okręgowy Wydział VI Karny - 1 ławnik,
- Sąd Okręgowy Wydział XI Cywilny Odwoławczy – 2 ławników,
- Sąd Rejonowy dla Krakowa – Krowodrzy - 1 ławnik,
- Sąd Rejonowy dla Krakowa – Nowej Huty – Wydział IV Pracy – 2 ławników.

Zasady i tryb zgłaszania kandydatów na ławników określa:
- Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (tj. Dz. U. z 2019 r., poz. 52 z późn. zm.),
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2011 roku w sprawie sposobu postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na ławników oraz wzoru karty zgłoszenia (Dz. U. z 2011 r. Nr 121, poz. 693).

Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania kandydatów na ławników są:
- prezesi właściwych sądów,
- stowarzyszenia,
- inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych,
- co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru.

Podmioty uprawnione mogą zgłaszać kandydatów na ławników do dnia 30 czerwca 2019 r.

Zgłoszenia kandydatów, które wpłyną do Rady Miejskiej w Krzeszowicach po terminie, a także zgłoszenia, które nie spełniają wymagań formalnych, pozostawia się bez dalszego biegu. Przywrócenie terminu do zgłoszenia kandydatów jest niedopuszczalne. Zgłoszenia są przyjmowane w Urzędzie Miejskim w Krzeszowicach w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 4, pok. 101 (I piętro - Biuro Rady Miejskiej), tel. (12) 252 08 47.

Niezbędne formularze są dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Krzeszowice

Przewodniczący Rady Miejskiej
Adam Godyń