przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Alicji, Edwina, Eryka
Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr
przejdź do stopki

Podsumowanie II Pikniku Ekologicznego

05 Październik 2018
kategoria:
Aktualności
 

W ramach działań edukacyjnych, mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców,

Burmistrz Gminy Krzeszowice zorganizował II Piknik Ekologiczny, który odbył się w Żarach w dniu 23 września 2018 r.

 


Piknik rozpoczął się ok. godz. 12.00. Uczestnicy oraz Partnerzy zostali przywitani przez burmistrza Wacława Gregorczyka. Gospodarzem tego wydarzenia było Sołectwo Żary, reprezentowane przez Sołtysa Kazimierza Przybylskiego, a prowadzącym był Maciej Liburski z Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.
Głównym koordynatorem imprezy był Referat Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach – planując program, zapraszając partnerów, organizując całe zaplecze techniczne wydarzenia. Podczas pikniku natomiast, pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej witali uczestników, rozdając pamiątkowe przypinki, ekologiczne torby i inne gadżety ekologiczne. Największą popularnością cieszyły się gry planszowe Wędrówki z Żabką Dorotką, która ma za zadanie edukację w zakresie poprawnej segregacji odpadów. Referat zaangażowany był również w Ekologiczny Turniej Szkół Podstawowych, wspierany przez Wydział Organizacyjny Urzędu Miejskiego i prowadzony przez Annę Małodobry-Szlachta, również pracownika urzędu.
Z kolei Referat Ochrony Środowiska witał najmłodszych gości warsztatami ekologicznymi. Malowanie Eko-toreb darami natury przyciągnęło rzesze młodych ekologów.
Sadzenie cebulek, to kolejna atrakcja zorganizowana przez Referat Ochrony Środowiska, w której uczestniczyli zarówno najmłodsi, jak i starsi goście imprezy. Cebulki kwiatów (żonkili, tulipanów oraz krokusów) zostały zasadzone na poletku, na którym wytyczono napis „ŻARY”. Celem tej akcji było szerzenie wiedzy na temat pożyteczności pszczół w przyrodzie. Gdy na wiosnę cebulki zakwitną, będzie można znów odwiedzić ten piękny zakątek i zobaczyć efekty tego przedsięwzięcia.
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego (ZPKWM) Oddział w Krakowie na to wydarzenie przygotował bardzo wiele atrakcji. Główną z nich była wycieczka przyrodnicza do Doliny Racławki, pięknego krajobrazowego rezerwatu przyrody, największego w województwie małopolskim. Podczas wycieczki można było dowiedzieć się ciekawostek na temat tego unikatowego miejsca oraz podziwiać wyjątkowość okolicznej przyrody.
Podczas pikniku poruszano problem zanieczyszczenia rzeki Racławki, a lokalni ekolodzy zapraszali na akcję jej sprzątania, która odbyła się tydzień później, tj. 29 września.
Dla pozostałych uczestników zespół ZPKWM przygotował warsztaty ekologiczne pod tajemniczą nazwą "Co kumka w stawie" oraz "Origami dzikich zwierząt".

 

Podczas warsztatów oraz różnych konkursów można było dowiedzieć się między innymi o tym, jakie zwierzątka mieszkają w okolicznych Parkach i dlaczego warto chronić lokalne środowisko przyrodnicze. Chętnych nie brakowało. Ok. godz. 16.00 zespół przeprowadził na scenie konkurs wiedzy z nagrodami na temat Parków Krajobrazowych w formie turnieju z nagrodami. Zespół Parków Krajobrazowych wsparł również finansowo organizację transportu gości oraz zakup sadzonek wrzosów wręczanych podczas imprezy za dostarczane odpady.
Kolejną atrakcją czekającą na mieszkańców był poczęstunek przygotowany przez Koło Łowieckie Jarząbek w Krzeszowicach, zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim.

 

Potrawy z dziczyzny, gulasz z jelenia i kiełbasa z dzika, cieszyły się sporym zainteresowaniem – nie bez powodu. Zdrowe i smaczne potrawy, przygotowane przez myśliwych, rozeszły się „do ostatniej chochelki”. Podczas degustacji potraw można było również posłuchać ciekawych historii myśliwych oraz dowiedzieć się interesujących rzeczy o ich działalności.
Na gości czekał również smaczny poczęstunek przygotowany przez gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żarach. Zupa cebulowa z grzankami, pieczone ziemniaki oraz wypieki i napoje sprawiły, że nikt z pikniku do domu głodny nie wrócił. Wszystkie specjały mogły zostać przygotowane dzięki finansowemu wsparciu Kopalni Odkrywkowych Surowców Drogowych Lafarge w Rudawie.
Z kolei w ramach szeroko pojętej edukacji ekologicznej pracownicy Usług Komunalnych Krzeszowice Sp. z o.o. przeprowadzili Eko-akcję Sadzonka za odpad. Zbierano zużyte baterie oraz elektrośmieci, które są odpadem niebezpiecznym i wymagają specjalistycznego sposobu utylizacji. W zamian za przekazanie odpadów rozdawano sadzonki zielistka – rośliny posiadającej właściwości oczyszczające powietrze z toksyn oraz sadzonki wrzosu zwyczajnego – rośliny tzw. miododajnej. Miód powstały na bazie pyłków wrzosowych charakteryzuje się wyjątkowymi walorami smakowymi. Podczas akcji zebrano łącznie 92 kg baterii oraz 100 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Obecna był również firma P.W. MIKI Mieczysław Jakubowski z Krakowa, która w chwili obecnej świadczy usługę odbioru i zagospodarowywania odpadów komunalnych z terenu naszej gminy. Przedstawiciele firmy wręczali drobne upominki chętnym do udziału w quizie dotyczącym prawidłowego postępowania z odpadami i odpowiadali na wszystkie nurtujące gości pytania, związane z odbiorem odpadów. Najmłodsi mieli możliwość obejrzeć z bliska specjalistyczny pojazd do odbioru odpadów i proces wysypu odpadów z pojemnika.

 


Kolejne atrakcje o tematyce przyrodniczej czekały na stanowisku przygotowanym przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Krzeszowice. Przygotowano pokaz materiałów edukacyjnych o tematyce przyrodniczej oraz różne warsztaty i konkursy ekologiczne. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia z bliska darów lasu oraz otrzymać sadzonki drzew.
Z kolei Lafarge Kopalnia Odkrywkowa Surowców Drogowych w Rudawie, oprócz wsparcia finansowego, zorganizowała spotkanie z pszczelarzem – fascynatem tematyki, który podkreślał pożyteczność pszczół i ich wkład w kondycję środowiska naturalnego. Można było otrzymać słodki upominek.
Tegoroczny piknik odwiedziła również Straż Rybacka, reprezentująca Koło Polskiego Związku Wędkarskiego Krzeszowice.
O godzinie 15.00 na scenie rozpoczęło się przedstawienie teatralne dla najmłodszych pt. Jaś i Małgosia, w wykonaniu Studia Teatralnego Sztuka z Trzebini. Młodzi ekolodzy, poprzez uczestnictwo w spektaklu, mogli poznać między innymi zasady segregacji odpadów i znaczenie segregacji dla ochrony środowiska.
W trakcie trwania pikniku radni Miejskiej Rady Seniorów oraz Klubu Seniora spontanicznie zebrali sporą grupę chętnych i udali się na wycieczkę do Jaskini Żarskiej.
Podczas imprezy odbył się również Ekologiczny Turniej Szkół Podstawowych Gminy Krzeszowice Ekoliga 2018, w którym o puchar Burmistrza Gminy Krzeszowice konkurowało 8 szkół: SP 1 Krzeszowice, SP 2 Krzeszowice, Czerna, Nowa Góra, Miękinia, Paczółtowice, Sanka oraz Rudno. Dla zespołów, liczących po 5 uczniów z każdej szkoły, przygotowano konkurencje o tematyce ekologicznej. Pierwszą z nich był pokaz Ekomody, w której uczniowie prezentowali stroje przygotowane z materiałów ekologicznych oraz odpadów. Wszystkie stroje były bardzo ciekawe i nagrodzone wielkimi brawami.

 

W kolejnej konkurencji brała udział 1 osoba z drużyny, grając w podłogową grę Wędrówki Żabki Dorotki, która jednocześnie uczy prawidłowej segregacji odpadów. Pozostali zawodnicy rozpoczęli w tym czasie konkurencje sprawnościowe, które polegały na: skakaniu, jak żabka z jednego hula-hop do drugiego; rzucie szyszką, żołędziem lub kasztanem do celu; posegregowaniu odpadów do pojemnika odpowiedniego koloru; nawlekaniu koralików na żyłkę; pstrykaniu kapslem po wyznaczonej ścieżce oraz rozwiązaniu krzyżówki o tematyce ekologicznej.
Ostatecznie rywalizacja zakończyła się następująco:
zwyciężyła SP z Miękini, i za zajęcie I miejsca otrzymała oczyszczacz powietrza oraz wycieczkę edukacyjną dla jednej grupy do instalacji przetwarzania odpadów komunalnych, którą zorganizuje PW MIKI Mieczysław Jakubowski z Krakowa. II miejsce zdobyła SP 2 Krzeszowice, otrzymując projektor, natomiast III miejsce przypadło uczniom SP Sanka, którym wręczono stację pogodową. Wszystkie drużyny dzielnie walczyły w konkurencjach sprawnościowych i wykazały wiedzę na temat ekologii.
Na zakończenie pikniku nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród w konkursie pod nazwą Azbest wokół nas, ogłoszonym przez Burmistrza Gminy Krzeszowice, w ramach projektu pn. Usuwanie azbestu z terenu gminy Krzeszowice, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020. Do konkursu plastycznego, skierowanego do uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, zgłosiło się 47 uczniów, spośród których wyłoniono 3 zwycięzców oraz wyróżniono 5 uczestników. Prace wykonane przez dzieci miały za zadanie pokazanie problemu szkodliwości azbestu w otaczającym nas środowisku i dzieci świetnie sobie z tym zadaniem poradziły.
Nagrodzeni w konkursie plastycznym to:
I miejsce - Julia Sumara - nagroda w postaci czytnika e-booków Kindle 8,
II miejsce - Martyna Piekarczyk - nagroda: smartwatch,
III miejsce - Lena Jeziorkowska - nagroda: kamera sportowa.
Wyróżnieni, którzy zostali nagrodzeni plecakami wraz z drobnymi gadżetami, to:
Nadia Dudek, Joanna Konieczna, Tomasz Gancarczyk, Zofia Szybowska, Emilia Przybylska oraz Maciej Mączka.
Z kolei do konkursu fotograficznego, który był skierowany dla starszych uczniów klas 6-8, zgłosiło się 11 uczestników. Wyłoniono 3 zwycięzców oraz wręczono 2 wyróżnienia.
Nagrodzeni w konkursie fotograficznym to:
I miejsce - Jakub Rutyna - nagroda w postaci czytnika e-booków Kindle 8,
II miejsce - Liwia Cholewa - nagroda: ramka cyfrowa,
III miejsce - Iga Malinowska - nagroda: kamera sportowa.
Wyróżnienia, które zostały nagrodzone plecakami wraz z drobnymi gadżetami, otrzymali: Oskar Mazur oraz Marcin Sudrzyk.
Dla najmłodszych uczestników przygotowano również dmuchańca, animacje, kącik zabaw oraz malowanie twarzy. Nad oprawą dźwiękową oraz zapleczem dla gastronomii, sprawnie czuwała firma Światło&Dźwięk z Jawiszowic.
Na imprezę można było przykechac bezpłatnym busem, który kursował do Żar co godzinę z dworca przy ulicy św. Floriana w Krzeszowicach.
Piknik odbył się przy dobrej pogodzie i zakończył się po godzinie 17.00. Szacuje się, że piknik odwiedziło ok. 450 osób.
Pozostaje mieć nadzieję, że dalsze działania ekologiczne, podejmowane z takim zaangażowaniem przez tak wiele współpracujących ze sobą instytucji i organizacji, będą przynosić coraz większe korzyści w ochronie przyrody i coraz więcej mieszkańców, poprzez uczestnictwo w takich wydarzeniach, będzie dbało o nasze wspólne dobro, jakim jest nasze środowisko naturalne.

Dorota Sochacka