Alicji, Edwina, Eryka
Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Ważne dla organizacji pozarządowych

20 Grudzień 2021

Od 2022 roku Gmina Krzeszowice wprowadza elektroniczny system obsługi udzielania i rozliczania dotacji dla organizacji pozarządowych – WITKAC.

Jest to innowacyjne narzędzie, którego celem jest znaczące ułatwienie organizacjom pozarządowym składania wniosków na realizację zadań publicznych, zarówno w trybie otwartych konkursów ofert, jak i w trybie pozakonkursowym (tzw. małe granty - art. 19a) na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 z późn. zm.).
Największymi zaletami Witkaca są intuicyjna obsługa systemu i automatyczna eliminacja błędów. System obsługuje elektronicznie całą procedurę konkursową – od jej ogłoszenia, poprzez ocenę złożonych ofert, na weryfikacji sprawozdań kończąc. Szeroki zasięg platformy umożliwia przekazanie informacji o nowym konkursie natychmiastowo wszystkim użytkownikom systemu. Ponadto przedstawiciele organizacji pozarządowych mają możliwość uzyskania pomocy na każdym etapie pracy z systemem od doświadczonych konsultantów.
W listopadzie br. odbyło się szkolenie z funkcjonalności systemu Witkac dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, działających na terenie gminy Krzeszowice, w którym udział wzięło 30 osób w trybie online oraz 16 osób w trybie stacjonarnym. Zostały one zapoznane z systemem, wskazano w jaki sposób założyć konto, jak należy złożyć ofertę do ogłoszonego otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych, jak również, w jaki sposób złożyć sprawozdanie z realizacji wskazanego zadania publicznego. Organizacje pozarządowe otrzymały również materiały pomocnicze, ułatwiające proces wdrożenia do nowego systemu.

O czym powinien wiedzieć przedstawiciel organizacji, która zamierza ubiegać się o dotację z budżetu Gminy Krzeszowice od 2022 roku?
1. Konkursy ofert odbywać się będą wyłącznie w elektronicznym systemie Witkac.
2. Dostęp do systemu możliwy jest z każdego komputera z dostępem do internetu i przeglądarki internetowej pod adresem https://witkac.pl/Account/Login
3. Przed skorzystaniem z systemu należy założyć konto (instrukcja: http://e-krzeszowice.home.pl/dokumenty/witkac/tworzenie konta w systemie - instrukcja.pdf)
4. Szczegółowe zasady składania ofert określone będą w ogłoszeniach konkursowych.