przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Gagrieli, Liwii, Leonarda
przejdź do stopki

Reaktywacja uzdrowiska w Krzeszowicach - szanse i wyzwania

21 Październik 2019
kategoria:
Aktualności
 

W dniu 16 października 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie warsztatowe poświęcone reaktywacji uzdrowiska w Krzeszowicach.

Przygotowaną prezentację oraz dyskusję prowadzili przedstawiciele firmy "Pro Regio Consulting" Grzegorz Godziek oraz Barbara Łączna. Spotkanie rozpoczęto od przedstawienia wyników badań uzyskanych na podstawie ankiet wypełnionych przez mieszkańców gminy Krzeszowice. Aż 90,5% ankietowanych wskazało, że pożądanym kierunkiem rozwoju gminy jest wzmocnienie i rozwijanie funkcji turystyczno-rekreacyjnej, a 78,8% wskazań dotyczyło właśnie rozwoju funkcji uzdrowiskowej.

 

Podczas spotkania omówiono drogę oraz działania, które należy podjąć w celu reaktywacji uzdrowiska. Do ważnych działań w tym zakresie należą m.in. podjęcie przez Radę Miejską uchwały o przystąpieniu do prac związanych z uzyskaniem przez gminę statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej, wykonanie odwiertów wód leczniczych, zlecenie badań i świadectw od uprawnionych przez Ministra Zdrowia instytutów, zlecenie badań klimatu leczniczego. Istotnym elementem jest również stworzenie zakładu leczniczego oraz poprawa jakości powietrza. Tematy te zostały poruszone podczas dyskusji. Prowadzący przedstawili przykładowe warianty stref uzdrowiskowych, jakie mogłyby powstać na części miasta Krzeszowice, a także korzyści i ograniczenia wynikające z funkcjonowania w przyszłości uzdrowiska. Firma "Pro Regio Consulting" przygotowuje na koniec grudnia bieżącego roku dokument w postaci opracowania założeń reaktywacji Uzdrowiska Krzeszowice, w tym analiz szans i zagrożeń, jako miejscowości o charakterze uzdrowiskowym.

Szczegółowe informacje na temat warsztatów dotyczących reaktywacji uzdrowiska w Krzeszowicach są dostępne poniżej.

Prezentacja

Przykładowe strefy przyszłego uzdrowiska:

Wariant I

 

 

Wariant II