przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Biny, Damazego, Waldemara
UWAGA - NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO UM: 55 86120003 0010 0000 0042 0036 Ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego pyłu PM10/st. 3
przejdź do stopki

Razem możemy więcej, czyli jak małymi krokami możemy zrobić duże zmiany

13 Kwiecień 2023
kategoria:
Aktualności

Segregacja odpadów wychodzi nam coraz lepiej, już większość z nas wie, że takie odpady jak: papier, plastik czy szkło nadają się do segregacji.

Ilość produkowanych śmieci jest ogromna, więc cały czas zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie poradzić sobie z tym ekologicznym problemem.

Kolejnym odpadem wymagającym segregacji jest zużyty olej i tłuszcz jadalny. W Polsce nie ma jeszcze obowiązku segregacji takiego odpadu w gospodarstwach domowych, natomiast powstał EKO Projekt Segreguj Olej,  który polega na budowaniu wśród ludzi świadomości odnośnie segregacji zużytych tłuszczy jadalnych. Nie musimy szukać daleko, żeby znaleźć Państwa, które już segregują taki odpad. Są to między innymi Czechy, Słowacja, Austria również Belgia czy Anglia.

Niestety, większość ludzi wciąż wylewa olej do zlewu lub toalety, nie myśląc o konsekwencjach takiego działania.

Olej osadza się w rurach i zmniejsza prawidłowy przepływ ścieków. Nawet ciepła woda z mydłem nie jest w stanie usunąć resztek oleju z rur. Takie działanie prowadzi do poważnych awarii kanalizacyjnych. Można przytoczyć sytuację z roku 2013, która miała miejsce w Londynie, gdzie tłuszcz zatkał sieć kanalizacyjną. Ilość tłuszczu ważyła 130 ton i była mniej więcej wielkości płetwala. W Wiedniu każdego roku pracownicy czyszczą kanały z 170 ton tłuszczu.
Dodatkowo oczyszczalnie nie są w stanie w 100% oczyścić wody z oleju, więc pozostałości zanieczyszczają środowisko, przenikając do gleby wody i całego ekosystemu, a nawet zabijają drobne organizmy.

Co możemy zrobić? To nic trudnego, musimy pamiętać, żeby olej pozostały po przygotowaniu posiłków w naszym domu zlewać do plastikowej butelki PET, a nie do zlewu czy toalety. Następnie musimy wyrzucić taką zakręconą butelkę do oznaczonych czarno pomarańczowych pojemników rozmieszczonych na terenie naszej gminy. Mapa z lokalizacjami pojemników znajduje się na stronie www.segregujolej.pl