przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Franciszka, Lamberty, Narcyza
przejdź do stopki

Herb - opis i zasady jego używania

 

herb Gminy Krzeszowice
herb Gminy Krzeszowice

Tarcza późnogotycka typu hiszpańskiego. W polu czerwonym topór srebrny w słup z toporzyskiem złotym i półtrzecia krzyża srebrnego. Pod nimi trójwzgórze srebrne. Herbem Topór pieczętował się ród Tęczyńskich, który przez kilka stuleci był właścicielem większości wiosek wchodzących w skład obecnej gminy Krzeszowice (wieś Krzeszowice stała się ich własnością w poł. XVI wieku), jak i istniejącego od początku XV wieku miasta Nowa Góra. Miasto Nowa Góra najprawdopodobniej używało również rodowego herbu Topór jako miejskiego. Miejscowości gminy stanowiły bowiem trzon tzw. ,,Państwa Tęczyńskiego". Tęczyńscy ufundowali słynny klasztor karmelitów bosych w Czernej. Od końca XVIII wieku, kolejny ród odegrał ogromną rolę w rozwoju ziemi krzeszowickiej,a mianowicie-Potoccy herbu Pilawa. Przyczynili się oni do rozwoju gospodarczego poszczególnych miejscowości, gminy, a zwłaszcza Krzeszowic jako uzdrowiska. Nowoczesna infrastruktura miejscowości, którą stworzyli od końca XVIII do końca XIX wieku pozwoliła Krzeszowicom na uzyskanie praw miejskich 3 grudnia 1924 roku. Stąd w herbie półtrzecia krzyża srebrnego-godła z herbu Pilawa, którym pieczętowali się Potoccy. Srebrne trójwzgórze oddaje zarówno geograficzno-przyrodniczy charakter gminy: wulkaniczne i jurajskie wzgórza, np. Garb Tenczyński, jak i historię gminy: góra Tęczyn ze słynnym zamkiem Tęczyńskich i byłe miasto-Nową Górę z jej rudonośnymi pagórkami.

Występujące w herbie barwy symbolizują: czerwień to kolor królewski, srebrny-symbolizuje wolność i niewinność, a złoty-dostojeństwo, ciepło, światła i bogactwa tych ziem. Występujące w herbie barwy są tożsame z barwami herbu Tęczyńskich-Topór, Ziemi Krakowskiej do 1795 roku i obecnego województwa małopolskiego oraz powiatu ziemskiego krakowskiego.

Projekt herbu graficznie wykonał Alfred Znamierowski na podstawie ekspertyzy heraldyczno-historycznej i wstępnych projektów (szkiców) Włodzimierza Chorązkiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Kraków, Warszawa 26 kwietnia 2002 r.

Uchwała nr XIX/162/2004 Rady Miejskiej w Krzeszowicach z dnia 18 marca 2004 roku w sprawie zasad i trybu używania Herbu Gminy Krzeszowice