przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Jagienki, Kamili, Korneliusza
przejdź do stopki

Koło Gospodyń Wiejskich "FILIPOWIANKI" w Filipowicach

ul. Jurajska 182
32 - 065 FILIPOWICE
NIP: 513 - 026 - 20 - 95
REGON: 384162268
Nr w rejestrze: 1206060009
M:
T:  509 406 185

Przewodnicząca: Anna Lewicka

Historia:

Nasze KGW zostało powołane do życia 4 czerwca 1961 roku wraz z Kółkiem Rolniczym. Założycielką była nieżyjąca już Zofia Wójcik. W pierwszych latach działalności Koło koncentrowało się na współpracy ze szkołą. Organizowało zielone dziedzińce, propagowało hodowlę kurcząt i stosowanie odpowiednich pasz. Do 2003 roku koło nie posiadało siedziby, w związku z czym wszelkie kursy gotowania, pieczenia, kroju i szycia odbywały się w prywatnych domach. W 2003 roku Koło przeniosło się do nowo powstałego Domu Kultury w Filipowicach gdzie funkcjonuje i prowadzi swoją działalność do dzisiaj.
Koło uczestniczyło i nadal udziela się w licznych wydarzeniach społecznych i kulturalnych naszej miejscowości i gminy. Prężnie współpracujemy i działamy na rzecz naszej miejscowości z naszym sołtysem i Radą Sołecką.
Co roku bierzemy udział w Spotkaniu Opłatkowym dla wszystkich mieszkańców i osób samotnych z Filipowic. Uczestniczymy co roku w Posiadach Satyry i Humoru, organizowanych przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach, dożynkach gminnych oraz Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Woli Filipowskiej. Koło Gospodyń Wiejskich czynnie uczestniczyły w życiu parafialnym naszej miejscowości oraz gminy. Od 2010 roku KGW Filipowianki bierze udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Ludowych w Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Od 9 sierpnia 2019 nasze koło jako KGW Filipowianki znajduje się w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich i na chwilę obecną (2024 r.) liczy 17 członkiń.
Jesteśmy Kołem, które nie tylko kontynuuje tradycje ludowe, dorobek kulturalny i społeczny, ale przede wszystkim chcemy wspólnie działać, by na obszarach wiejskich pracowało się i żyło coraz lepiej.
Promocja naszej wsi i gminy, kultury ludowej tego terenu zarówno na obszarze lokalnym oraz regionalnym - to nasz główny cel. Przykładamy ogromną uwagę do wiernego przekazywania kultury, obyczajów i ich walorów artystycznych i estetycznych.
Naszą działalność w dużej mierze kierujemy też do dzieci i młodzieży z naszej miejscowości, organizując im szereg warsztatów. Mają one na celu kontynuację pewnych tradycji, ale znajdą się też i warsztaty z nowych technologii. Nowymi technologiami dzielimy się również z seniorami poprzez warsztaty grantowe.