przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze
przejdź do stopki

Ponad rok temu Polski Związek Lekkiej Atletyki

uruchomił ogólnopolski program "Lekkoatletyka dla każdego!”. Zwrócił się wtedy do Pani Wioletty Frankiewicz (mieszkanki Krzeszowic) z prośbą o wsparcie i stworzenie własnej grupy treningowej. Pani Wioletta wraz z mężem Pawłem Czyżem wybrali Krzeszowice, jak to miejsce, w którym taka grupa powinna powstać. W tej inicjatywie wsparł ich również burmistrz Wacław Gregorczyk, który podpisał z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki porozumienie dotyczące udziału w programie upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie lekkiej atletyki pod nazwą „Lekkoatletyka dla każdego!”.

Dzięki projektowi dzieci ze szkół podstawowych

naszej gminy mogą uczestniczyć w lekkoatletycznych treningach i zapoznać się z praktycznie każdą lekkoatletyczną konkurencją - pchnąć kulą, rzucić oszczepem, skoczyć wzwyż. Zajęcia kierowane są do dzieci z klas III – VI, a udział w nich jest bezpłatny. Już teraz uczestniczą w nich dzieci trenujące także inne dyscypliny, m.in. piłkę nożną czy siatkówkę.
Uczestniczące w programie szkoły otrzymają sprzęt lekkoatletyczny dostosowany do wieku uczniów.

Pierwszy taki komplet został 9 marca przekazany Szkole Podstawowej w Krzeszowicach.

W spotkaniu z uczniami i dyrekcją szkoły udział wziął burmistrz Wacław Gregorczyk, Marcin Nowak – koordynator programu w Małopolsce, Paweł Czyż – trener Ośrodka Lekkiej Atletyki w Krzeszowicach oraz Wioletta Frankiewicz – dwukrotna olimpijka, 14. krotna Mistrzyni Polski i rekordzistka świata w biegu z przeszkodami.
Spotkanie było idealną okazją przetestowania przez uczniów przekazanego sprzętu podczas wspólnej lekcji prowadzonej przez Marcina Nowaka, który oprócz roli koordynatora programu pełni jest także asystentem kadry narodowej sprinterów. Wyznaczone podczas lekcji przez Pana Marcina zadania okazały się niezbyt trudne, gdyż część uczniów ma szeroki kontakt z lekką atletyką już od września 2015. To właśnie w lekkoatletycznej klasie, prowadzonej przez Pana Macieja Sendora, uczy się Jakub Sraga, który w lutym zdobył dwa złote medale na Halowych Mistrzostwach Województwa Małopolskiego.

Aby rozpocząć przygodę z lekką atletyką w Krzeszowicach należy odwiedzić stronę www.akademia-la.pl, pobrać i wypełnić deklarację uczestnictwa, a później stawić się na treningu.


Liczymy, że dzięki projektowi „Lekkoatletyka dla każdego!” również w naszej gminie pojawi się w przyszłości lekkoatletyczny olimpijczyk.