Alfa, Leonii, Tytusa

Niedziela Palmowa w Krzeszowicach „Krzeszowicki Koszyk Wielkanocny”

24 Marzec 2016

Mieszkańcy gminy i goście, którzy w Niedzielę Palmową  licznie odwiedzili  Krzeszowice

mieli okazję w przedświątecznej atmosferze uczestniczyć w kilku wydarzeniach zorganizowanych przez Gminę Krzeszowice.

Organizacja przedświątecznych spotkań i wspólne spędzanie czasu w serdecznej atmosferze z pewnością buduje wzajemne więzi wśród mieszkańców, na co dzień zabieganych i nie mających czasu nawet dla samych siebie. Ciepłe przyjęcie „Krzeszowickiego Wigilijnego Stołu” zachęciło nas do przygotowania podobnego spotkania przed bardzo ważnymi w naszej kulturze świętami Wielkiej Nocy – mówi burmistrz Wacław Gregorczyk, gospodarz niedzielnego wydarzenia.

Od porannych godzin w niedzielę 20 marca na krzeszowickim Rynku można było podziwiać i kupować tradycyjne wyroby związane z świętami Wielkiej Nocy

– stroiki, pisanki i zdrową żywność. Wśród przybyłych na przedświąteczne wydarzenie byli m.in. proboszcz parafii św. Marcina ks. dziekan dr Andrzej Szczotka, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Krzeszowicach Adam Godyń wraz z radnymi, sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli miejskich, pracownicy Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach, działacze organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy.

W jednym z namiotów zbierane były artykuły spożywcze w ramach ogólnogminnej akcji „Krzeszowicki Koszyk Wielkanocny”,

organizowanej przez Urząd Miejski w Krzeszowicach, RSZZ „Krzeszowice” oraz Interwencyjny Zespół Pomocy Międzyludzkiej. Zebrane produkty, których ilość oszacowano na prawie 400 kg, trafią przed świętami do osób najbardziej potrzebujących w naszej gminie.
Wśród atrakcji kulinarnych, z których mogli korzystać uczestnicy „Krzeszowickiego Koszyka Wielkanocnego” były zarówno słodkości dekorowane wspólnie z cukiernią „Melba”, jak i ciasta oraz potrawy przygotowane przez gospodynie z organizacji pozarządowych, działających w naszej gminie. Każdy przybyły na Rynek mógł też poznać smak wielkanocnego żuru serwowanego z kuchni polowej, należącej do firmy „Jacek” z Nawojowej Góry.

Do konkursu kulinarnego, towarzyszącego „Krzeszowickiemu Koszykowi Wielkanocnemu” zgłosiło się 11 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Krzeszowice.

Rozstrzygnięcia konkursu kulinarnego w kategoriach „Zupa na święconce”, „Placek wielkanocny” i „Sałatka wiosenna” prezentujemy poniżej:
Kategoria: Zupa na święconce
I miejsce: KGW Siedlec
II miejsce: KGW Wola Filipowska
III miejsce: KGW Ostrężnica – Łany
Kategoria: Placek wielkanocny
I miejsce: KGW Miękinia
II miejsce: KGW Paczółtowice
III miejsce: KGW Nawojowa Góra
Kategoria: Sałatka wiosenna
I miejsce: KGW Paczółtowice
II miejsce: KGW Miękinia
III miejsce: KGW Frywałd

Wyniki głosowania mieszkańców na najlepszą potrawę
Kategoria: Zupa na święconce
KGW Nawojowa Góra
Kategoria: Placek wielkanocny
KGW Filipowice
Kategoria: Sałatka wiosenna
KGW Paczółtowice

Kulminacją niedzielnego „Krzeszowickiego Koszyka Wielkanocnego” był konkurs palm, zaplanowany na 12.30 – po zakończeniu sum w obydwu parafiach Krzeszowic.

Pięknie przystrojone palmy wielkanocne prezentowali ich wykonawcy, reprezentujący wszystkie grupy wiekowe – od najmłodszych do najstarszych, wiele było też palm wykonanych przez całą rodzinę. Jury oceniało palmy w trzech kategoriach” „Palma najwyższa”, „Palma najmniejsza” oraz „Palma najpiękniejsza”. Wyniki konkursu palm wielkanocnych prezentujemy poniżej:
Kategoria: Palma Najwyższa
I miejsce: Krystyna, Małgorzata, Magda Brzózka
II miejsce: Bronisław Olas
III miejsce: Marcin Trzaska
Wyróżnienie: Jerzy Kuternoga
Kategoria: Palma Najmniejsza
I miejsce: Bartek Winiarczyk
II miejsce: Kaja Orlik
III miejsce: Wiktor Paszcza
Wyróżnienie: Anna Kurdziel i Schola Parafii Jana Pawła II w Krzeszowicach
Kategoria: Palma Najpiękniejsza
I miejsce: Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży
II miejsce: Paweł Marciszewski
III miejsce: Julia Wójcik
Wyróżnienia: Stanisław Smereka, Ewa Kuczara, Piotr Alzak, Małgorzata Bujakiewicz, Jan Kołodziejczyk, Gerard Karcz.

Burmistrz gminy Krzeszowice serdecznie dziękuje partnerom udanej imprezy:

CKiS w Krzeszowicach, cukierni „Melba”, Kołom Gospodyń Wiejskich Gminy Krzeszowice, Stowarzyszeniu Gospodyń Gminy Krzeszowice, obydwu parafiom z miasta Krzeszowice – pw. św. Marcina i pw. św. Jana Pawła II oraz RSZZ „Krzeszowice” i Interwencyjnemu Zespołowi Pomocy Międzyludzkiej.

Tekst: Jan Bereza
Zdjęcia: Jan Bereza, Marian Lewicki