przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Emmy, Flory, Romana
SPRZEDAŻ NIERUCHOMOŚCI GMINNYCH
przejdź do stopki

Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19

18 Listopad 2020
kategoria:
Aktualności

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie prosi o oddawanie osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe.

Osocze to zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem ”ptasiej” grypy A (H5N1). Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, mają po przetoczeniu zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem.

Bardzo prosimy o telefoniczny kontakt  wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki:

- przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,
- minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji
- są w wieku 18-65 lat,
- spełniają kryteria zawarte w przepisach prawnych określających wymagania ogólne dla dawców krwi i jej składników.

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie termin i miejsce jego pobrania.

RCKiK w Krakowie – tel.:  663 – 560 – 300  lub 661 – 926 – 116 lub 603 – 697 – 534  dostępny w dniach: poniedziałek – piątek w godz. 07:30 – 16:30, sobota – niedziela w godz. 09:00 – 14:00. 

Skrzynka mailowa:

Zapraszamy do zgłaszania mailowego z podaniem numeru telefonu; skontaktuje się z Państwem lekarz RCKiK w Krakowie.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane, a pozostałe elementy komórkowe krwi są zwrotnie przetaczane krwiodawcy przez to samo wkłucie. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza. Plazmafereza trwa zazwyczaj od 30-40 min. Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-200 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na Covid-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Jeśli pobranie osocza metoda plazmaferezy będzie utrudnione, ozdrowieniec może oddać krew pełną, z której pozyskamy osocze do leczenia chorych na COVID  19 oraz krwinki czerwone do leczenia innych chorych potrzebujących transfuzji krwi.