Celestyny, Iwony, Piotra
Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Programy profilaktyczne na 2018 rok

08 Listopad 2017

Na październikowej sesji Rady Miejskiej w Krzeszowicach uchwalono na 2018 rok dwa ważne społecznie programy

- Gminny Program Profilaktyki i Rozwiazywania Problemów Alkoholowych oraz Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii.
Zgodnie z zapisem ustawowym Programy te (każdy w swoim zakresie) uwzględniają cele operacyjne dotyczące profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz cele operacyjne dotyczące przeciwdziałania narkomanii, określone w Narodowym Programie Zdrowia. Jednym z głównych celów łączącym oba programy jest ograniczenie dostępności     do środków psychoaktywnych oraz osiągnięcie zmiany w zachowaniu i postawie mieszkańców gminy wobec problemów uzależnień od nich, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży oraz  rodziców.

Kluczowa w aspekcie profilaktyki alkoholizmu i narkomanii jest ciągłość i długofalowość działań oraz korzystanie z rekomendowanych programów profilaktycznych.

Troska o jakość działań profilaktycznych to jedno z podstawowych wyzwań, jakie stawia sobie Gmina Krzeszowice i nie ma tutaj łatwych rozwiązań, czy działań „na skróty”. Oba Programy skierowane są do całej gminnej populacji,  jednak priorytetem – jak w latach ubiegłych - będą działania skierowane do dzieci, młodzieży i ich rodziców. Od co najmniej 5 lat w Gminie Krzeszowice wzmocniono działania skierowane do rodziców, a w ostatnich 3 latach nadano tym działaniom wysoki priorytet, co przedkłada się chociażby na udział rodziców w szkoleniach organizowanych przez szkoły, a także - w ramach realizacji profilaktyki uniwersalnej - zapraszaniem rodziców wspólnie z dziećmi do udziału  w spotkaniach integracyjnych wzmacniających więzi rodzinne. Zadania zawarte w Gminnych Programach skierowane są także do osób z problemem alkoholowym i z problemem narkomanii oraz do ich rodzin. Nadal dużą popularnością cieszy się działalność Punktu Konsultacyjnego „Pierwszy Kontakt”. Z anonimowych i bezpłatnych konsultacji prowadzonych w punkcie mieszkańcy Gminy Krzeszowice korzystają chętnie,  co wynika z corocznej diagnozy prowadzonej na potrzeby konstrukcji Programów.  Programy wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.

UCHWAŁA NR XXXVI/446/2017 RADY MIEJSKIEJ W KRZESZOWICACH z dnia 26 października 2017 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Krzeszowice na 2018 rok

UCHWAŁA NR XXXVI/445/2017 RADY MIEJSKIEJ W KRZESZOWICACH z dnia 26 października 2017 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Krzeszowice

Tekst: Nina Kurdziel