przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza
przejdź do stopki

Samochód pożarniczy z Gminy Krzeszowice dla strażaków w Ukrainie

29 Sierpień 2022
kategoria:
Aktualności

W lipcu 2022 roku władze Gminy Korets w Ukrainie zwróciły się do władz Gminy Krzeszowice

z prośbą o rozważenie możliwości nieodpłatnego przekazania dla tamtejszej, lokalnej straży pożarnej, bojowego samochodu pożarniczego marki Ural, który był przez kilkanaście lat w użytkowaniu OSP Nowa Góra. Radni Rady Miejskiej w Krzeszowicach rozpatrzyli prośbę pozytywnie na sesji w dniu 28 lipca 2022 roku.  
Dodatkowo została zorganizowana zbiórka sprzętu pożarniczego i medycznego. Dzięki wsparciu Komendy Miejskiej PSP w Krakowie przekazane zostało także niezbędne wyposażenie pożarnicze, natomiast Urząd  Marszałkowski w Krakowie ufundował pamiątki rzeczowe.

 


Uroczyste przekazanie samochodu pożarniczego marki Ural nastąpiło 26 sierpnia 2022 roku, a do granicy w Medyce pojazd eskortowali strażacy z OSP Nowa Góra. W przekazaniu samochodu strażakom z Ukrainy uczestniczyli: Mieczysław Odrzywołek – Komendant Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krzeszowicach, Barbara Kurdziel – główny specjalista Wydziału Edukacji i Spraw Obywatelskich – Zespołu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej UM w Krzeszowicach, Dawid Gleń – prezes OSP Nowa Góra, Leszek Gleń – wiceprezes OSP Nowa Góra i Svitlana Svyata – tłumacz.
Podkreślenia wymaga fakt, że po odbiór samochodu przyjechała do Medyki, w asyście dwóch strażaków, pani Liudmyla Dmytruk, która od 17 lat pełni funkcję burmistrza Gminy Korets.

 Tekst: Barbara Kurdziel
Zdjęcia: Barbara Kurdziel, Svitlana Svyata