Floriana, Michała, Moniki

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą w naszej gminie

12 Listopad 2019

W niedzielę 10 listopada w gminie Krzeszowice gościł wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

Uczestniczył we mszy świętej w kościele pw. św. Marcina w Krzeszowicach oraz zwiedził zamek Tenczyn w Rudnie. Wizyta w tych dwóch ważnych dla naszej historii i kultury obiektach związana była ze wsparciem, jakiego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego udziela na ich remont. Jak informuje serwis MKiDN, od 2007 roku, dzięki dotacjom z budżetu państwa (1 680 000 zł) kościół św. Marcina jest poddawany gruntownej renowacji, wyremontowana także została zabytkowa kaplica cmentarna, w której jest pochowany gen. Józef Chłopicki. Z kolei zamek Tenczyn w Rudnie, dzięki pracom prowadzonym przez gminę Krzeszowice, dotacjom MKiDN oraz zaangażowaniu spadkobierców dawnych właścicieli, odzyskuje swój kształt. Ruiny, udostępnione dla turystów latem 2016 roku, z sezonu na sezon stanowią coraz większą atrakcję regionu.

Zdjęcia: Marian Lewicki